Charakterystyczne elementy, które definiują styl skandynawski

wnętrze skandynawski styl

Styl skandynawski stał się światowym fenomenem. Jest uwielbiany za prostotę, funkcjonalność i połączenie ze światem przyrody. Oferuje dyskretną elegancję zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Skandynawskie wzornictwo wyrosło w dużej mierze z zapotrzebowania na funkcjonalność, gdzie surowe zimowe klimaty Europy Północnej sprawiły, że mieszkańcy tego obszaru cenili sobie użyteczność ponad dekorację.

Charakterystyczne elementy, które zdefiniowały styl skandynawski to minimalistyczne białe ściany, drewniane podłogi i nowoczesne meble. Ponadto styl skandynawski charakteryzują:

Wyciszone kolory

Skandynawskie wzornictwo często ma neutralną paletę kolorów. Ponieważ zimy w Europie Północnej są długie i ciemne, nordycki design wykorzystuje biel oraz szarość, aby nadać przestrzeni jednolity i jasny wygląd. Często akcenty niebieskiego i innych odważnych kolorów są luźno wkomponowane w całość.

Neutralne oświetlenie

Naturalne oświetlenie sprawia, że ​​przestrzeń wydaje się większa i jaśniejsza. Białe ściany podkreślają dostępne światło, a minimalne zastosowanie zabiegów okiennych pozwala na efektowne oświetlenie przestrzeni naturalnym światłem.

Uporządkowana przestrzeń

Skandynawski wystrój nawiązuje do mantry projektowej „mniej znaczy więcej”. W latach 50. i 60. domy w Skandynawii były tradycyjnie małe, więc nie pozwalały na ekstrawaganckie ilości elementów dekoracyjnych i akcentów. Dlatego projektanci mają tendencję do unikania nadmiernych elementów ozdobnych.

Akcenty drewniane

Drewno jest często włączane do projektu przestrzeni poprzez ściany, drewniane listwy i podłogę. Zgodnie z jasną estetyką skandynawskiego wzornictwa, najczęściej używane są jasne gatunki drewna, takie jak buk, jesion i sosna.

Nowoczesne meble

Skandynawskie meble wyróżniają się ciepłymi odcieniami drewna, delikatnymi liniami, subtelnymi krzywiznami i zwężanymi nogami. W sypialni najczęściej możemy spotkać lekkie stoliki nocne oraz krzesła.

Zieleń

Rośliny i kwiaty są używane po to aby rozjaśnić przestrzeń i tchnąć więcej życia w pomieszczenie. Te żywe elementy oferują odrobinę koloru i dodają naturalnej, minimalistycznej esencji skandynawskiego designu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*